„Pilot = člověk inteligentní, študovaný a s vysokoškolským titulem!“ Tohle je klasické povědomí o pilotech v široké veřejnosti. Jak to ale ve skutečnosti je?
Pilot se za dobu studia musí naučit opravdu spoustu věcí, ale s požadavkem na vysokou školu se prakticky nesetkáte. V dnešní době (rok 2020) můžeme vidět, že titul je u některých firem brán jako benefit, ale rozhodně ne jako požadavek. To ale určitě neznamená, že jsou piloti nevzdělanci. Ono ty společnosti si vás moc dobře proklepnou, jestli umíte to, co po vás požadují :).
V České republice a na Slovensku existují 4 vysoké školy, které nabízejí studijní obor pro dopravního pilota. Výhodou je, že během studia se naučíte potřebné teoretické znalosti pro profesi a k tomu ještě získáte vysokoškolský titul.
A co se musí naučit piloti, kteří tuto vysokou školu neabsolvují?
Určitě vás nepřekvapí, že tito piloti se musí naučit úplně stejné věci, jako ti na VŠ, s tím rozdílem, že na vysoké škole vám většinou přidají předměty jako strojnictví, tváření a slévání kovů, kvantitativní metody organizovaného řízení a další podobné předměty, které má často člověk problém i vyslovit, a které samozřejmě nejsou úplně potřeba pro pilotní oprávnění, ale holt jsou potřeba pro titul.
Kde získám potřebné vzdělání pro práci pilota?
S pilotní licencí je to velice podobné jako s řidičským oprávněním. Když chcete řidičák, jdete do autoškoly, když chcete piloťák, jdete do školy letecké. Letecká škola je akreditovaná organizace pro výcviky pilotů, může to být soukromý objekt, nebo právě ta vysoká škola. Pro úřad civilního letectví se tyto organizace tváří úplně stejně, jsou to prostě schválené organizace pro výcvik a tečka. Je to stejné, jako když si člověk udělá v autoškole řidičák na kamion a jde se tím živit, nebo jde na střední školu dopravní, kde si ten řidičák udělá v rámci školy.